25. novembar – Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Dragi naši učenici, uposlenici, roditelji i prijatelji naše škole!

Hajde da se zajedno podsjetimo kako  je, prije 80 godina, protekao put naše domovine do momenta obnove državnosti 1943. godine. Vratimo se   kratko u prošlost. U svom hiljadugodišnjem državno-pravnom razvoju Bosna i Hercegovina je prolazila kroz različite oblike organizacije vlasti i različite pravne sisteme. Prvi put ime Bosna se spominje u djelu ”O upravljanju carstvom” u X stoljeću u djelu Konstantina VII Porfirogeneta. Od prvog pomena Bosna je stekla visok stepen državnosti što potvrđuje pisanje bizanstskog  pisca Ivana Kinama iz tog vremena da  ”da Bosna nije podložna, nego je sama za sebe; narod kojim svojom zasebnim životom živi i slobodno upravlja”. U vrijem vladavine Tvrtka I Kotromanića Bosna doseže najveći ekonomski, politički i teritorijlani uspon i trajaće sve do dolaska Osmanlija  1463. godine. Na Berlinskom kongresu Autro -Ugarska je odlučila da preuzme Bosnu i Hercegovinu. Već 1918. godine dolazi do raspada A-U i naša domovina ulazi u sastav Države SHS, a zatim Kraljevine Jugoslavije. Kada je vlada Cveković Maček 1939. godine potpisala sporazum Cvetković-Maček i pristupila Trojnom paktu, narod tadašnje Jugoslavije je zbacio vladu, pa su njemačke snage sa svojim saveznicima ušle u Jugoslaviju, koja je  kapitulirala za 11 dana. Već 1941. godine, uporedo sa vođenjem ratnih operacija na svim dijelovima jugoslavenske teritorije, odvijalo se i formiranje novih organa vlasti. U početku su to bili narodnooslobodilački odbori, a kasnije zemaljska antifasištička vijeća narodnog oslobođenja. Kada i gdje je održano prvo zasjedanje ZAVNOBIH-A?

Osnivačka skupština i Prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a održani su 25. i 26. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu. Za predsjednika ZAVNOBIH-a bio je izabran dr Vojislav Kecmanović, a za sekretara Hasan Brkić. Zašto je važan praznik Dan državnosti? Obnovljena je   bosanskohercegovačka državnost  i ZAVNOBiH je definirao Bosnu i Hercegovinu kao ravnopravnu jugoslovensku federalnu jedinicu, unutar koje će Bošnjaci, Srbi, Hrvati i drugi živjeti u slobodi i jednakosti. Budimo ponosni što pripadamo narodu koji se bori za svoj opstanak i koji istrajava u borbi za bolje sutra!!

Sretan vam Dan državnosti Bosne i Hercegovine!

Pripremili članovi Historijske sekcije VII razreda.