Održano predavanje za roditelje na temu nasilja putem interneta

Dana 9.11.2023. sa početkom u 18:00 sati Vijeće roditelja je uz podršku škole iniciralo i organizovalo predavanje na temu: „Seksualno nasilje putem interneta“. Predavač je bio gospodin Saša Petrović inspektor pri Federalnoj upravi policije.  Pravo učešća su imali svi roditelji naših učenika. Cilj prezentacije bio je probuditi i prošriti svijest roditelja o opasnostima koje vrebaju i sa kojima se njihova djeca susreću na internetu i na društvenim mrežama. Prezentacija je bila koncipirana na živim primjerima i najnovijim informacijama o softverima, društvenim mrežama i alatima koji roditelji mogu iskoristiti da bi zaštitili svoje dijete. Predavanje je bilo vrlo korisno i edukativno za roditelje te je predavač ponudio mnogo novih informacija, ohrabrenja i savjeta prema roditeljima. Za sve roditelje koji nisu bili prisutni želimo ovim putem prenijeti ohrabrenje da prijave bilo kakav vid digitalnog nasilja ukoliko ga primjetite, te u tu svrhu ostavljamo email adresu gospodina Petrovića: sasa.petrovic@fup.gov.ba; te broj telefona 033/280-020.  Poruku koju bismo izdvojili sa prezentacije i sa kojom se u potpunosti slažemo jeste da budete otvoreni sa svojom djecom ohrabrite ih da vam ispričaju ukoliko im se nešto dešava bez da ih okrivljujete ili osuđujete. Cilj je da ih u tom trenutku zaštitite. Imajte kontrolu nad uređajima svoje djece! Ovim putem se zahvaljujemo Vijeću roditelja na inicijativi i gospodinu Petroviću na izdvojenom vremenu, trudu i saradnji.

Tekst pripremila pedagogica škole Dženita Omerčić.