Najljepša bajka u 2021. godini

Udruženje za promociju kulture „Fani“ i 7. festival dječije umjetnosti Sarajevo, objavili su Međunarodni konkurs /natječaj za najljepšu bajku 2021. godine. Pravo učešća su imali učenici /e osnovnih škola u Bosni i Hercegovini i učenici/e dopunskih škola naše dijaspore. Učenik VI-2 razreda Rijad Muhić  osvojio je pohvalu za najbolju bajku „Čuvari proplanka“.

Sve pohvale i čestitke za našeg učenika Rijada Muhića kao i za nastavnicu bosanskog jezika Aidu Alajbegović.

„Čuvari proplanka“

Na planini usred guste šume,ugnijezdio se proplanak sa jezerom. Prelijep pejzaž na radost stanovnika šume. Tu su se skupljali za vrijeme proslava na polju i jezeru. U jezeru su živjele vodene vile i za vrijeme mjesečine izvodile su pravu predstavu u plesu i pjevanju. Najljepša i najbolja plesačica među njima bila je Luna. Stanovnici šume uživali su u njenom plesu i pjesmi.

Na proplanku su živjeli patuljci, čuvari proplanka i šume. Ta mala,vrijedna skupina brinula je o čistoći okoline. Najstariji među njima bio je Vođa,mudar,pametan i pravedan. Određivao je ko će šta raditi i svi su ga slušali bez pogovora,osim Mrguda. Mrgudu nikada ništa nije bilo pravo,na sve je imao prigovor i na sve je gunđao. Ali,svi su ga voljeli upravo takvog. Pjevač je sa svojom tamburicom sve uveseljavao. Pospanko je uvijek bio nenaspavan i obično je bio zadnji na poslu.I ostali patuljci su imali svoje vrline i poneku manu. Bila je to složna družina stanovnika proplanka. Ali ,proplanak nije bio jedino njihov i stanovnika šume. Tu su često dolazili i ljudi iz grada. Tako je bilo i tog dana,proplanak se horio od graje i dječije igre. Čuli su se roditelji kako dozivaju svoju djecu,zanesenu igrom. „Ema ,ručak.“ „Ali, pazi sa tom loptom,ne trči.“ I dok su oni uživali na proplanku,patuljci su zajedno radili u šumi. Umrla je stara sova Kukavka,našli su je patuljci ispod drveta. Morali su je odnijeti u zemlju i prekriti  suhim granjem i kamenjem. Vođa je održao posljednji govor. „Nedostajaćeš nam“,rekao je na kraju. Dan se lagano bližio kraju i na proplanku je bila priprema za povratak kući. Odrasli su dovikivali: „Djeco,pokupite igračke!““Hajde,dosta igre,idemo!“ „Doviđenja,vidimo se“, čuli su se zvukovi automobilskih motora. Onda tišina,a zatim cvrkut ptica. Proplanak i šuma se vraćaju svojoj svakodnevnici. „Drugari, idemo na posao da vidimo šta nas čeka“, oglasio se Vođa. A kada su patuljci stigli na proplanak bili su neugodno iznenađeni. Tu je bilo toliko  otpada da su morali krenuti sa čišćenjem. Vođa je pravio plan čišćenja: „Radiša i još trojica, kupite papire,plastične tanjire i čaše.“ Pogledao je po družini i nastavio: „Mrgud i Pjevač, kupite vrećice i igračke.“ „Pospanko,obiđi vatre da koja ne dimi.“ „A ,vi ostali, kupite i čistite sve ostalo.“ I tako je krenula akcija čišćenja. Dok su patuljci vrijedno radili,odjednom se začuo paničan glas Pospanka: „Brzo ovamo,ova vatra još gori!“ Patuljci su se zbunjeno pogledali i potrčali prema Pospanku. Bila je istina,vatra je još gorjela. Vođa je pokušao da smiri situaciju:„Hajde,bez panike,donesite vodu sa jezera i gasite vatru.“Patuljci su potrčali prema jezeru,donosili su vodu i gasili vatru. Nisu mogli donijeti dovoljno vode,vatra se počela širiti. Ako je zaustave sa jedne strane,ona ode na drugu. Situacija nije bila nimalo bezazlena. Prvo su ptice počele kreštati i kliktati: „Vatra,vatra“,a onda su i ostali stanovnici šume počeli bježati. Vođa je vidio da borba s vatrom nije ravnopravna,bojao se da se vatra ne prenese na šumu. Pokušao je smiriti situaciju,ali panika je već zavladala. Vođa se po prvi put u životu osjećao bespomoćno. Molio se Bogu za čudo i čudo se desilo,počela je padati kiša,topla ljetna kiša. „Drugari,jeste li se uplašili?“,tiho je zažuborio Vjetar iznad proplanka. „Trebalo mi je malo vremena da nađem prijatelja Oblaka.“„Oh,hvala ti“,uzvratio je Vođa. „Ovo je spas u zadnji čas“,zapjeva Pjevač. Patuljci su bili presretni i onako mokri od kiše zaplesali su. „Hvala ti na pomoći,spasio si šumu“,reče Radiša. „Nije to ništa“,reče Vjetar. „I ja volim pred veče odmarati na proplanku,a i igrati se s krošnjama drveća.“ „Ostanite mi zdravo“ ,nasmiješi se Vjetar i vragolasto skinu Pospankovu kapu. Patuljci su se radovali i dočekali da mjesec zablista u punom sjaju. Luna i njene drugarice zaplesaše iznad jezera. Sreća i zadovoljstvo zavladale su proplankom.

Rijad Muhić VI-2

JU“Treća osnovna školla“Ilidža