Ozon za život – Svjetski dan ozonskog omotača 16.09.2021. godine

Ozon za život – Vidi više OVDJE

Ove godine obilježava se 32. godišnjica Montrealskog protokola, međunarodnog sporazuma iz 1989. g., osmišljenog da zaštiti ozonski omotač postupnim ukidanjem proizvodnje brojnih tvari odgovornih za oštećenje ozonskog omotača. U sklopu obilježavanja godišnjice, širom svijeta se pokreće komunikacijska kampanja uoči Svjetskog dana zaštite ozonskog omotača koji se i ove godine obilježava  16. septembra.kao Generalna skupština UN-a je 2000. godine proglasila 16. septembar danom zaštite ozonskog omotača, kao spomen na datum (16.9.1989. godine) kada je stupio na snagu Montrealski protokol potpisan 1987. godine. Danas, na Svjetski dan ozona, slavimo prvi korak u popravljanju “rupe” u ozonskom omotaču planete. Ovim sporazumom određena su ograničenja i planovi za izbacivanje iz upotrebe hemijskih spojeva koji izazivaju oštećenje ozonskog omotača. Montrealski protokol je doveo do napuštanja upotrebe 99% hemikalija koje uzrokuju oštečenje ozonskog omotača. Ove hemikalije su raširene u rashladnim uređajima, frižiderima, klima uređajima, automobilima i mnogim drugim primjenama.

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača – više vidi OVDJE