Manifestacija povodom Evropskog dana bez automobila

U srijedu 22.09.2021. godine,  Javna ustanova za zaštićena prirodna područja Kantona Sarajevo, organizovala je manifestaciju koja se obilježava u sklopu obilježavanja Evropskog dana bez automobila.  Na ovoj manifestaciji učešće su uzeli učenici i nastavnici JU „Treća osnovna škola“ Ilidža. Ovo je deseta po redu značajna manifestacija  koja se organizuje u sklopu projekta obilježavanja značajnjih datuma. Cilj ovog projekta, prije svega je podizanje svijesti kod učenika, da koristeći  alternativne oblike prevoza smanjuju zagađenja životne sredine, smanjuju stres kod djece i odraslih te utiče na poboljšanje kvaliteta životne sredine. Pored ovoga, cilj je i zbližavanje i stvaranje pozitivne atmosfere među učenicima i razvijanje kolektiviteta. Na ovoj manifestaciji učešće su uzeli 21 učenik uzrasta od VI do IX razreda u pratnji, direktorice škole Aide Pleh, bibliotekara Amira Aljovića i nastavnice TZO Ine Krsmanović. Učenici su za ovu manifestaciju pripremili kratke prezentacije o biciklu  kao prevoznom sredstvu a na kraju su pokazali vještine vožnje bicikla  na poligonu za razvijanje vještine vožnje biciklom.

Inače, “Evropski dan bez automobila” tradicionalno se obilježava 22. septembra. Prvi put obilježen je 1998. u Francuskoj. Godine 1999. obilježavanju se priključuju italijanski gradovi, a svake naredne godine dodatno se priključuju  brojni evropski gradovi, pa i zemlje koje nisu članice Evropske unije. Cilj obilježavanja “Evropskog dana bez automobila” je ohrabriti stanovništvo kako bi se barem na jedan dan oslanjali na druge oblike prevoza i smanjili zagađenje, buku i opasnosti koje donose promet i transport, te na taj način doprinijeli povećanju kvaliteta života u urbanim sredinama. Mnogi gradovi i  u Bosni i Hercegovini su se pridružili ovoj inicijativi.”