Obilježavanje “Dana bijelih traka”

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

U Prijedoru se osmi put obilježava Dan bijelih traka uz manji broj učesnika zbog pandemije novog virusa korona.

Dan bijelih traka podsjeća na 31. maj 1992. godine. Lokalne vlasti u Prijedoru predvođene Srpskom demokratskom strankom tada su naredile svim građanima nesrpske nacionalnosti da na kuće okače bijele plahte, a oko ruke da nose bijele trake.

Šetnjom centrom grada i polaganjem 102 ruže odaje se počast i za 102 ubijene djece u Prijedoru od 1992. do 1995. U istom periodu iz Prijedora je protjerano 53.000 Bošnjaka i Hrvata. Više od 30.000 ih je prošlo kroz logore Omarska, Keraterm i Trnopolje. Ubijeno je ukupno 3.176 civila. 

Pogledaj više:

Obilježen “Danu bijelih traka”

Dan bijelih traka: Sjećanje na 3.176 ubijenih Prijedorčana i 102 djece

Novosti

Biblioteka

Obavještenje

23.05.2025. godine   OBAVJEŠTENJE ZA UČENIKE OD II DO IX  RAZREDA Obavještavam  učenike od II do IX razreda da na vrijeme izmire svoje obaveze prema

Pročitaj više »
Biblioteka

Obavještenje

23.05.2025. godine   OBAVJEŠTENJE ZA UČENIKE OD II DO IX  RAZREDA Obavještavam  učenike od I do IX razreda da na vrijeme vrate udžbenike koje su

Pročitaj više »