Kao simboličan datum u svjetskoj književnosti, 23. april, svake godine obilježava se kao Svjetski dan knjige i autorskih prava. Na taj dan 1616. godine umrli su Miguel de Cervantes i William Shakespeare, a rodili se pisci Maurice Druon, Halldor KIljan Laxness, Vladimir Nabokov i Manuel Mejía Vallejo. Obilježavanje ovog datuma zasniva se na katalonskom običaju poklanjanja knjiga i ruža na dan Svetog Jurja.
Prema tradiciji iz srednjeg vijeka 23. 4. na dan Svetog Jurja muškarci svojim djevojkama poklanjaju ruže, a od 1925. postao je običaj da žene zauzvrat muškarcima poklanjaju knjige. Tako se u Barceloni i ostatku Katalonije na taj datum proda i do 400.000 knjiga, gotovo polovina broja knjiga koji se proda tokom čitave godine.
„Historija knjige stara je više od 7000 godina. Tokom tog vremena često je mijenjala oblik zbog materijala i načina pisanja te umnožavanja. Knjiga je oduvijek bila dragocjeni instrument za prenošenja poruka, svjedočanstvo događaja, dio kulture jednog naroda. Zato često i kažemo da je knjiga jedini pravi i iskreni prijatelj.“
UNESCO, organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO, obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava uz pomoć brojnih izdavača, bibliotekara, učitelja i stručnjaka za komunikacije. UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava. U isticanje važnosti knjiga i čitanja treba uključiti što više pisaca, izdavača, nastavnika, te bibliotekare i medije.
Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO održanoj u Parizu 1995. godine, a obilježava se u više od stotinu zemalja širom svijeta.
Mudre misli o knjigama:
- Samo saznanje da te na kraju dana čeka dobra knjiga, čini dan veselijim – Cathleen Norris
- Prema mom iskustvu, knjige imaju moć zaustaviti vrijeme, vratiti ga u prošlost ili poletjeti u budućnost – Jim Bishop
- Svijet je pun trećerazrednih pisaca, ali i trećerazrednih čitalaca – Stan Bastrow
- Smatram da je televizija poučna. Svaki put kad neko uključi TV ja odem u drugu sobu da čitam – Groucho Marx
- Tri dana nemoj čitati knjige i tvoje će riječi izgubiti ljepotu – Kineska poslovica